Haier 43" QLED 4K UHD Google TV (H43S80EUX)
Brand
SKU: NUA00673
Brand: Haier
Tk 35,850
Tk 48,900
27% OFF
Avail EMI Offer View Plans
EMI starts form Tk 12,189/months
General
Screen Size: 43"
Type: QLED,DLED,4K UHD
System of Digital TV (Video / Audio): DVB-S/S2,ATV/DVB-T/C/T2
System of Analog TV (Video / Audio): PAL/SECAM
Smart TV OS: Google TV
Panel
Resolutions: 3840 x 2160
Aspect Ratio: 16:9
Refresh Rate: 60Hz
Contrast: 5000:1
Brightness (cd/m2): 280
Response Time: 6.5ms
Colour Depth: 1.07B
Viewable Angle (H/V): 160/150
Video
Picture Modes: User、Standard、Vivid、Sport、Movie、Energy Saving
Noise Reduction: YES
Audio
Audio Mode: User、Standard、Night、Sports、Movie、Music、News
Dolby Digital Decoding: YES
Audio Output Power: 12W*2 Speaker
Sound Surround: YES
Stereo Speaker: YES
Auto Volume Levelling: YES
Sound Balance: YES
Mute: YES
Input
HDMI: 4(HDMI 2.1)
USB: 2(USB 2.0)
Composite Input: 1
Headphone: 1
Wireless Wi-Fi Access: YES
Ethernet LAN: YES
Functions
CPU: ARM Advanced Multi-Core Cortex CA55
Graphics: Mali G52 MC1 550Mhz
RAM: 2 GB DDR3
ROM: 32 GB Flash
System OS: Google TV
Application: Netflix: YES
Application: YouTube: YES
Application: Google Play: YES
Application: Google Assistant: YES
Application: Amazon Prime Video: YES
Local Multimedia (Movie / Photo / Music): YES
HDR Decoding: YES
Multi-Picture Modes: User、Standard、Vivid、Sport、Movie、Energy Saving
Multi-Audio Modes: User、Standard、Night、Sports、Movie、Music、News
Wide Mode: YES
Multi-Energy Modes: YES
Colour Temperature: User/Standard/Warm/Cool
Chromecast: YES
APP Store / Browser: YES
HDMI Version: 2.1
Auto-Timer on / off: YES
Bluetooth Remote: YES
Digital Noise Reduction: YES
Structure
Gross Weight: 7.2 KG
Dimensions (WxHxD) just TV: 957*82.2*556mm
Dimensions (WxHxD) TV with Stand: 957*240.7*609.5mm
No of Built-In Speakers: 2
Voltage Range: 100-240V 50/60Hz
Warranty
Panel: 4 Years
Parts and Service: 2 Years
TV Replacement Guarantee:: 6 Months (In case of panel failure)
Supplied Accessories
Remote Control: YES
User Manual: YES
Wall Mount Kit: YES
Installation & Wall Mount: Free
Official: Panel Warranty: 4 Years
Parts & Service Warranty: 2 Years
- 10% Advance Needed for Cash On Delivery (Non-Refundable)